Yüksek topuklu giymenin zararları

Kadınların çoğunun vazgeçemediği yüksek topuklu ayakkabıların aslında ne kadar zararlı olduğunu bu makalemizde size anlatacaz. Aslında niyetimiz hiç te yüksek topuklu ayakkabıları kötülemek  değil, sadece bu ayakkabıların bacak ve omurgada neden olduğu büyük değişiklikler hakkında siz kadınları haberdar etmektir.

yuksek topukluTopuklu ayakkabıları giymediğimiz zaman vücut yükü  ayağın parmak hissesine % 10 ve topuk hissesine % 90 düşüyor. Ama bu rakamları bi de yüksek topuklu giydiğimizde görelim. Yüksek  topuklu ayakkabılar giyerken  vücut yükü paraklara  % 50, topuğa % 50 düşüyor, yani yarı yarıya. Ama tabi bu hepsi değil. Çünkü topuk yüksek oldukça bu rakamlar daha da yükseliyor.

Gördüğümüz gibi de yüksek topuklu ayakkabılar giymek vücuda şekil bozukluğu verebiliyor. Uzman doktorların da anlattıkları gibi 5 cm – den  yüksek topuklu ayakkabılar giyerken normal yürüyüş fazlalıkla bozuluyor ve bacaklarda olan  yük basınçını altı – yedi  kat artırıyor. Eğer siz de her gün topuklu ayakkabılar giyiyorsanız unutmayın ki, bu ileride sizin bacağınızda bir çok hastalıklara neden olacaktır. Bunlara örnek olarak kallus adlanan ve ayak derisinin sertleşip kalınlaşması hastalığını gösterebiliriz. Kalus genellikle parmak altlarında görülen bir hastalıktır. Bunun yanı sıra tırnak problemleri de sık yaşanan  hastalıklar arasında yer almakta. Basınç sonucu ayağın öne kayması ile tırnakların şekil değişmesi ve mantar gibi sorunlar oluyor.yuksek topugun zarari

Yüksek topuklu ayakkabılar sadece ayağınızda değil belinizde de ağrılara neden olur.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.