Yoğurt gıda alerjilerine karşı iyi bir müttefiktir

Son yapılan bazı çalışmalara göre, laktik asit gıdalarda reaksiyonları önlemek ve hafifletmek için birebirdir.

Şöyle ki, yoğurt gıda alerjileri ile savaşmaya çok yardımcı olan bir besindir. Bunun nedeniyse  yogurtun içerdiği laktik asit bakterileri ile ilgilidir. Bunu Venedikde düzenlenen Alerji ve Klinik İmmünoloji ve Gıda alerjisi ve anaflaksi hakkında olan toplantı sırasında bazı çalışmalar da onaylamıştır.

yogurt faydalariProbiyotikler aslında önemli bir role sahip: onlar bağışıklık sistemini module ediyorlar ve bağırsak florasını geri yükleyerek hareket ediyorlar. Bu anti – enflamatuar  sitokinlerin üretimini teşvik etmek içindir. Bunun yanı sıra, laktik asit bakterileri, iyi bilinen bir anti – inflamatuar  bir etkiye sahiptir. Bu da bu bakterilerin gıda alerji belirtilerini azaltmaya yardımcı olmaları anlamına geliyor.

Laktik asit bakterileri gıda alerjilerini önlemek için inanılmaz faydalıdırlar ve hatta bu maddelerle alerjinin belirtilerini de hafifletmek mümkün olacaktır. Ancak aynı zamanda dikkatli olmanız gereken şeyler vardır: tüm probiyotikler eşit değildir ve bu nedenle de hepsinde bu etkiler bulunmaz. Bunun yanı sıra, etkili bir doz bir kavanoz yoğurttur. Kesinlikle  bir kavanoz yoğurt size alerjiye karşı mücadele etmekte yardımcı olacaktır. Ve asla aşırıya kaçmayın. Her şeyin fazlasının ziyanı olduğu gibi bunun da vardır.Yogurt

Bu sebepten gıda alerjisi olan insanlar özellikle ilaclar kullanmadan önce bu doğal yolu denemeliler.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.