Tatlandırıcılar tek başına zayıflatmaz!

Hafif içecekler, şekersiz gıdalar ve tatlandırıcılar tatlı tadı olsa da sakaroz ile kıyaslamada daha düşük kalorifik değerleri vardır.  Ancak yalnız başlarına kilo kaybını garanti etmezler. Tatlandırıcılar zayıflatır, ancak tek başına bu mümkün değildir.

Gıda ve Beslenme Ulusal Araştırma Enstitüsü tatlandırıcıların tek başına kullanımı kilo vermenizde yardımcı olmadığını söylüyor. Aynı zamanda, masada tüketilen kalorili gıdalar da azaltmalı ve fiziksel aktivite yapmalısınız.

Şeker yerine kullanılan ürünler doğal ya da laboratuarda üretilen ürünlerdir. İlk kategoriye sorbitol, ksilitol, maltitol gibi bileşikleri içeren ürünler dahildir. Aspartam, asesülfam, sakarin gibi maddelerse laboratuarda üretilen maddelerdir. Bunlar çok güçlü bir tatlandırma gücüne (30-500 kat fazla) ve sahipler, ama hemen hemen hiçbir kalori değerleri yoktur.

Uzmanların izin verdiği dozlarda sakaroz yerine kullanılan genel tatlandırıcılar zararsızdır.

UYARILAR

Tatlandırıcı-Tatlandırıcılar Tatlandırıcıların kullanımı üç yaşına kadar çocuklarda, gebelik ve emzirme döneminde olan kadınlara tavsiye edilmez. Üç yaşından büyük çocuklarda, ancak dikkatli bir ölçüde olması gerekir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.