Stresi önleyen besinler!

ARMUT

Armut bir stres önleyici meyvedir: lifler bağırsakları düzene salıyorlar ve doyurucu his verirler. B ve C vitaminleri ise antioksidandırlar.

MARUL

Marul lif, su açısından zengindir ve hafif yatıştırıcı etkisi olan maddeler içerir. Sinir muzdaripi ve uykusuzluktan şikayet eden insanlar akşamları biraz pirinçle marulu pişirerek yiyebilirler.

MUZ

Serotonin üreten ve moralinizi yükselten triptofan içerir ve ruh halinizi yükseltir. Bu meyve aynı zamanda kalp atışını normalleştiriyor, beyne oksijen gitmesini sağlıyor ve vücut su dengesinin düzenlenmesine yardımcı olan bir mineral potasyum bakımından zengindir. Aslında potasyum bir kas gevşetici etkisi vardır.

SOMON BALIĞI

Somon sinir sistemi hizmet eden omega 3 esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir. Omega 3 eksikliği depresyon riskini artırabilir.

SÜT

Bir bardak sütte rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkiler olduğundan tercihen yatmadan önce sıcak halde içilmesi uykuya yardımcı olur.

SU

strese-iyi-gelen-besinler Gün boyunca bol su içmek stres hormonu (kortizol) üretimini azaltır ve daha iyi dinlenmeye yardımcı olur. Bundan ilave kırmızı renkli meyveler, domates, portakal, ceviz, ekmek ve hamur işleri, mercimek ve bakla, mandalina, avokado, meyveli yoğurtlar, kestane, çay, fasulye, hindi eti, yulaf, kereviz de strese karşı iyi gelen gıdalardandır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.