Soğuk havalarda nasıl beslenmeli!

Soğuk havalarda beslenmeye dikkat etmeliyiz.

BAKLİYATLAR

Demir yönünden zengin olan besinlerde bir antifriz var. Bu mineral aslında soğuklara karşı bir tür kalkan oluşturmak için katkıda bulunur.

KİVİ

Havalar soğumaya başladığında cildiniz kırmızı olur ve çatlar. Bunlardan korunmak için kivi yemeniz yardımınıza geliyor. Bu meyvenin yüz gramında 85 miligram C vitamini vardır.

BROKOLİ

A vitamini öncüleri olan karotenoidler soğuk havalarda bağışıklık sisteminizi korumak için yardımcı olur. Bu maddeler ise havuç, brokoli, kabak, patates, domates, ıspanak, enginar, pancar, karnabahar, biberde bulunur.

MEYVE VE SEBZE

Grip ve sezon hastalıklarını önlemek için tüm renkleri masaya meyve ve sebze (günde 5 porsiyon tavsiye edilir) getiriyor. Bu şekilde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

CEVİZ

Soğuk algınlığını önlemek için, tüm yıl boyunca çinko yönünden zengin besinler yemek öneriliyor. Bunlar cevizin yanı sıra sığır eti, yumurta (sarısı), istiridye, kabuklu deniz ürünleri, tahıllar, baklagiller ve sebzelerdir.

PORTAKAL SUYU

Portakal suyu soğuk algınlığını önlemek için yararlıdır. C vitamini ve antosiyaninler içerdiğinden hücreler ve bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu güce sahiptir.

YOĞURT

Klinik Gastroenteroloji Dergisi’nde yayınlanan Milano Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, probiyotiklerin tutarlı kullanımı enfeksiyonları azaltır ve gribi daha az saldırgan yapar.

BADEM

Badem soğuk algınlığı ve gribe karşı bir kalkan olarak hareket edebilir çünkü tokoferol (E vitamini) bol miktarda içeriyor.

SU VE ÇAY

Eğer kışın bile, sıcak aylardaki ile kıyaslamada daha az su içmek istiyorsanız böyle yapmamalısınız. Çünkü vücudunuzun her zaman bol suya ihtiyacı vardır. Aynı zamanda onlar sizi soğuklarda da koruyacaktır. Bunlara ek olarak bitki çayları ve çorba da vardır.

Soğukta ne yenir?
Soğukta ne yenir?
Bunlardan ilave alkolün ısıtıcı etkisi tamamen aldatıcı bir etkidir. Çünkü ilk ısıtmasından sonra sizin vücudunuza soğukluk verecektir. Bu yüzden alkolden uzak durun. Aynı zamanda çok aşırı tatlı da yemeyin. Ve diyette olmak isteyenlere bir tavsiye: soğuk kış aylarında diyetini biraz daha erteleyin.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.