Şeker Hastalığı: gıdaların glisemik indeksi listesi

Bu makalemiz özellikle şeker hastaları içindir. Şöyle ki, kandaki glikozun seviyesini kontrol altında tutmak için önemli bazı gıdaların  glisemik indeks listesini size sunucaz.gidalarin glisemik indeksi

Bu, özellikle şeker hastaları için önemlidir. Ama bunun yanı sıra herkes sağlıklı olmak için hazırladığı ve tükettiği gıdaların  glisemik indeksini bilerek kan şekerini kontrol altında tutabilecektir. Bu şeker hastalığı olanlar için daha fazla faydalı olsa da, aynı zamanda fazla kilo derdi olan insanlar için de fiziksel görünümleri, sağlıkları, vücut hatları  bakımından oldukça faydalıdır.

Bu listenin başında belki de bir çoğunuzun da artık bildiği gibi  beyaz ekmek geliyor. Onun glisemik indeksi ne az ne çok 100’dür. Bilmeniz gerekiyor ki, et ve balıkta glisemik indek sıfırdır.

Diğer gıdaların glisemik  glisemik indekslerini görelim :

Domatesteki g.i. miktarı 13, 0 yağlı yoğurtta 20, tam yağlı sütte 39, fasulyede 34, greyfurtta 36, mercimekte 40,  muzda 85, beyaz makarnada 60 – 65 arası, elmada 55, portakalda  60, bezelyede 68, çikolatada 70, haşlanmış patatesde 80, siyah pirinçte 81, beyaz pirinçte 83, pizzada 85, havuçta 101, kavunda 103, balda 104-dür.

Işte bu listeyi bilerek kandaki şeker miktarınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Kolay gelsin!

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.