Mercimek Ve Faydaları

Yemeklerimizde severek kullandığımız mercimeğin bir çok faydaları bulunmaktadır. Ilk başta yemeklerimize tat veren bu lifli ve zengin proteinli besin ilk olarak B vitamini ve demir içermesine göre oldukça faydalıdır.mercimek-kofte

Ama sadece bu mineralleri içermekle kalmıyor mercimek aynı zamanda kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor gibi sağlığa yararlı diğer önemli mineraller açısından da oldukça zengindir. Peki bu mucizevi besinin ne gibi yararları bulunmaktadır? Onları birlikte görelim:

mercimek faydalariMercimeğin Faydaları: bu mucizevi gıdanın – mercimeğin besin değeri oldukça yüksektir. Bu nedenle de mercimek  vücuda ve zihne güç verir. Ayrıca bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren mercimek bunun yanı sıra göz sağlığı için de yararlıdır. Mercimek emziren anneler için de mükemmel bir besindir. Onun süt artıtma özelliği bulunmaktadır. Mercimeğin kalori değeri de yüksektir. O, vücuda enerji verir ve yorgunluğu alır. Kansızlıktan şikayetlenen insanlar için de birebir olan mercimek bundan başka kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan akışını hızlandırır. Kalp ve damar hastalıkları ve aynı zamanda şeker hastalığından korunmaya yardımcı olur. Bu özel besinin faydalarını saymakla bitmiyor. O, ayrıca kalp krizi riskini azaltır. Bağırsakları iyi  çalıştıran mercimek vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve kabızlığı da giderir. Genellikle türk mutfağında mercimek çorba şeklinde tüketiliyor. Mercimeğin bir diğer yararı da öksürek içindir. Öksürüğü geçirmek veya hafifletmek için mercimeği kaynatıp suyunu içmek tavsiye edilir.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.