Lüfer kalp için iyidir

Fiyatları tüm ceblere uygun olan hamsi, uskumru ve sardalye gibi balıklar kalp damarlarını temizlerler. Çünkü onlarda dammar temizleyicisi gibi kabul edilen omega – 3-ün miktarı fazadır.

lufer kalpBu ucuz ve çok sağlıklı olan balıkların   sırtları genelde koyu mavi ve karınları gümüş renkli oluyor. Ucuz olmalarının nedeniyse denizlerde ol şekilde bulunmalarıdır.

Lüfer balıkları sağlık açısından oldukça yararlı balıklardır.  Bir sardalye ya da hamsi et ve yumurtada bulunan proteini yüksek miktarda içeriyor.

Istavrit ve hamsi balıkları selenyum, antioksidan maddeler, kalsiyum, fosfor, demir ve iyot gibi minerallerle zenginler. Bu balıkların diğer özelliği de sağlık için önemli olan  A ve B vitaminlerini içermeleridir.

Ama bu balıkları özel yapan en büyük nedense kardiyovasküler sistem üzerindeki etkileridir. Omega – 3 damarlarda trombositlerin aşırı toplanmasını önler. Son çalışmalara göre de hatta kalp ritim bozukluklarını da azaltıyor.

Bu balıkları diyette olanlar da kolaylıkla ve iç rahatlığı ile tüketebilirler. Çünkü bu balıklar düşük kaloriye sahipler.  Bu balıkların 100 gramında yaklaşık  90-110 kilokalori vardır. Bu sadece daha fazla yağı olan uskumru için istisnadır, şöyle ki, onun 100 gramında 160 – 170  kilokalori vardır.

Bu balıkların sindirimi de oldukça kolaydır. Bu ise onların küçük bir bağ dokusu içermesiyle ilgilidir.

Bu nedenle  hem ceblerinize uygun olan, hem de bu kadar sağlıklı olan bu balıkları yemek rasyonunuzdan eksik etmeyin.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.