Kuru Saçlar İçin Ne Yapmalıyız?

Kolay kırılan, mat ve sağlıksız bir görünümü olan kuru saçlar özellikle güzel görünmek istediğiniz bir randevu veya davet öncesinde canınızı iyice sıkar. Cilt bakımı, vücut bakımı veya saç bakımı; bunlardan hangisi söz konusu olursa olsun iyi görünmek için öncelikle sağlıklı beslenme kurallarına uymanız gerekiyor. Kuru saçları canlandırmak için bunun dışında yapabileceğiniz şeylerse şampuanı titizlikle seçmek, saçları çok sık ve çok sıcak suyla yıkamamak. Saç yıkamaya hiç değilse bir gün ara vermelisiniz; aksi takdirde saçlarınızın doğal yağ dengesi bozulacak ve bu da kurumayı hızlandıracaktır.

Kuru Saçlar İçin Ne Yapmalıyız3            Denenmiş bazı doğal bakım maskeleri de düzenli olarak ve gerektiği şekilde uygulandığında saçlarınızın daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. İyice ezilmiş olgun bir muzla bir kaşık bademyağını karıştırarak böyle bir maske hazırlayabilirsiniz. Saçlarınıza bu karışımla friksiyon yapın, 20 dakika bu şekilde bekleyin, sonra da saçlarınızı güzelce yıkayıp durulayın.

Kuru saçları canlandırmak için muz maskesi dışında başka maskeler de uygulayabilirsiniz; mayonez maskesi gibi. Kuru ve ince telli saçlar üzerinde oldukça etkili olan bu maske evde hazırlanmalıdır, zira hazır mayonezler çeşitli kimyasal maddeler barındırıyor. İhtiyacınız olan malzemeler iki yumurta, yarım çay bardağı zeytinyağı (organik olmalı) ve 1 çorba kaşığı elma sirkesidir. Bu malzemeleri derince bir kaba koyun ve çırpma teliyle çırparak mayonez kıvamına gelinceye kadar çırpın; yaklaşık on dakika sürecektir. Omuzlarınıza bir havlu alın ve karışımı tercihen tarak yardımıyla diplerden başlayarak saçınıza uygulayın. Daha sonra saçlarınızı sıcak suyla ıslatılmış bir havluyla sarın. Bunun için streç film de kullanabilirsiniz. Yirmi dakika sonra saçlarınızı ılık suyla özenle yıkayıp durulayın, sonuçta hiç maske kalıntısı kalmaması gerekir.

Kuru Saçlar İçin Ne Yapmalıyız

 

Kuru Saçlar İçin Ne Yapmalıyız2

 

Kuru Saçlar İçin Ne Yapmalıyız4

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.