Konserve ton balığı faydalı mıdır?

Konserve ton balığı ve bilmeni gerekenler. Çok lezzetli ve aynı zamanda ekonomik fiyatlarda olan ton baligi konserve ton balıklar taze balık gibi besleyicidirler. Besin değerleri taze olanlarıyla hemen hemen aynıdır. Doğal ton balıkları zeytinyağında olanlarla kıyaslamada daha az yağlıdır. Onları haftada bir kez yemenizde zarar yoktur. Konserve ton balığı taze ve donmuş balıkların mükemmel bir alternatifidir, çünkü besin değerleri değişmeden kalır.

Tercihen sızma zeytinyağında olanları yemeniz tavsiye edilir. Uzmanların da önerdiği gibi konserve tonbalıklarının haftada bir kez bile tüketilebilirsiniz. Uzmanların da tavsiye ettiği gibi haftada 2 – 3 porsiyon balık yemek gerekiyor ki, bu porsiyona ulaşabilmek için ton balığına alternatif olarak dondurulmuş diğer türler: sardalye, hamsi ve uskumru da yemek gerekiyor.

Bunları aynı zamanda Roma La Sapienza Üniversitesinin Gıda Bilim profesörü Carlo Cannella onaylıyor. Ama maliyet bakımından cebimize daha uygun ucuz fiyata olan, ama kalp – damar sistemleri için yararlı omega 3 bakımından zengin olan lüfer balıklarını da asla unutmayalım.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.