KİLO VERMENİN SAĞLIKLI YOLLARI NELERDİR?

Tıbbi tarafdan baksak fazla kilo vermek ve fazla kilo almak oldukça tehlikelidir. Çünkü sağlıklı yollarla olduğunda az sürü içinde fazla kilo kaybı olmuyor. Ve en önemlisi de zaten kilo verirken de alırken de bunu sağlıklı şekilde etmektir. Çokları kilo vermek denildiğinde aç kalmayı düşünüyor. Ama asla bu, böyle değildir. Aç kalmak ya da vücut için önemli olan besinleri tüketmemek çok büyük bir yalnıştır ve bu, bir çok hastalıklara getirebilir. Bu yüzden de kilo vermenin sağlıklı yollarının neler olduğunu bilerek ona göre hareket etmeniz gerekiyor. Onları görelim:


kilo vermekSabah kahvaltılarını asla ihmal etmeyiniz. Çünkü kahvaltılar kilo vermek ve en önemlisi sağlığınız açısından büyük öneme sahiptir. Ama bunun yanı sıra kahvaltını yapmanın zamanı da önemlidir. Tercihen kahvaltılarınızı  sabah saat 9–a kadar yapmanız tavsiye ediliyor. Kahvaltıda az yağlı ya da  yağsız süt ve süt ürünleri, peynir, yoğurt gibi gıdalar tüketmeniz öneriliyor.
Et yemeklerinden imtina etmemeniz gerekiyor. Ama yağlı et yemeniz de doğru değildir. Daha fazla olarak beyaz eti, balık ve yağsız etleri tercih etmeniz gerekiyor. Yemek hazırlarken asla katı yağlardan kullanmayın, tercihinizi zeytin yağından yana yapmanız tavsiye olunur. Çünkü zeytinyağı vücutta kalmayan tek yağdır.
yemeklerinizde tuzun miktarını belli bir şekilde azaltın.  Aynı zamanda kızartmalardan uzak durun. Kızarılmış patates veya tavuk yerine onların fırında pişirilmiş şekillerini tercih ediniz.

Bol bol su için. Bundan ilave sıvı olarak çay içmeniz iyidir. Siyah çaydan çok yeşil çay içmenizde fayda vardır.

Yürüyüş yapmanız veya egzersizler etmeniz tavsiye olunur. Yürürken elinizde ağırlıkla ve de hızlı şekilde yürümek öneriliyor. Yürüyüşe çıkmadan önce limon yemenizde de fayda vardır.  En önemli konulardan biri de uykunuzun düzenli olmasıdır. Günlük olarak 8 saatdan fazla uyumayın.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.