Hidrojenize edilmiş yağ asitleri

Mağazadan ürünler alırken bunları bilmenizde fayda vardır. Cips,  bisküvi gibi  sanayi ürünleri hidrojenize edilmiş bitkisel yağlardan hazırlanıyorlar.  Hepimiz bu gibi ürünleri severek alıp yiyoruz. Ama eğer kolesterolunuzun artmasını istemiyorsanız, etiketi dikkatlice  okumanız gerekiyor ve böylece bu ürünlerden çok fazla yemememeniz öneriliyor.

cips biskuviGıda sanayisinde ürünlerin raflardaki ömrünü uzatmak için, bitkisel yağlar kimyasal işlem ile katı hale getirilerek kullanılır. Bunlar margarinin de hazırlanmasında kullanılıyorlar. Daha fazlaysa  cips veya bisküvilerde bulunurlar. Bu zaman bu yağlar etiket üzerinde hidrojene yağlar olarak yazılır.

Ancak işlem sırasında sağlığa zararlı olan trans yağ asitleri de oluşabilirler ki, onlar da kandaki iyi kolesterolü düşürüyor ve kötü kolesterolun düzeyini aşırı şekilde yükseltiyorlar.
Sanayi ürünleri ile satışa çıkarılan trans yağ asitlerini sınırlamak için en iyi yol dikkatle etiketleri okumak ve bu asitleri içeren gıdalardan uzak durmaktır..

Çok  dikkatli olmanız gereken diğer şeyse budur: şimdi satışda hidrojene edilmiş olmayan  ama transesterifikasyon adı verilen bir işlem ile elde edilen bitkisel yağlar bulunmaktadır. Bu yağlar hiçbir trans yağ içermez, ancak hammadde kalitesi aynıdır. Bunun yanı sıra, ürün etiketlerinde  kimliği belirsiz doymuş yağları da bulabilirsiniz.  Bu nedenle en ideal yağ olan zeytinyağı (en iyisi sızma zeytinyağıdır) ya da tereyağı içeren gıdalarl tercih etmenizde fayda vardır. Bu şekilde sağlığınızı kimliği belirsiz maddelerden korursunuz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.