Harvard onaylıyor: sevgi mutluluktur

Amerikan Üniversitesi  Harvardın uzun yıllardır yaptığı bir araştırmanın sonucuna göre, güçlü ilişkileri olan insanların daha mutlu olduğu kanıtlanmıştır. Bu tapılan araştırmanın da asıl amacı sevginin insan hayatında önemini göstermek idi. 200-den fazla başarılı öğrencinin üzerine yapılan bu araştırma şimdiye kadar geçirilen en uzun süreli araştırmalardan biridir. Bu araştırmanın sonucuna göre yalnız sevip sevilen insanlar hayatta daha mutlular. Onları seven insanlar hem eşleri, hem kardeşleri, hem de ebeveynleri olabilir.

sevgi-mutlulukBu araştırmanın bir diğer özelliği onun aynı zamanda   John Kennedy üzerinde de yapılmasıdır.

Bu araştırmaya ikinci dünya savaşından önce başlandı ve bu çalışmayı yapan ve yöneten insanlar her iki yılda bir fiziksel ve ruhsal sağlık, evliliklerinin kalitesi, çocuk, kariyer, hastalık ve emeklilik ile ilgili sorulardan oluşan  anketi tamamlamak için katılımcıların bu anketi doldurmasını  istediler .

Çalışma sadece bununla kalmadı. Onlar ayrıca her beş yılda bir  katılımcıların doktor kontrolündan geçmesini ve sonuçların doktorlar tarafından incelenmesini istediler. Ve  aynı zamanda araştırmayı yönetenler her 15 yılda bir katılımcılar ile  görüşmeler  yaptılar.

mutlulukVe tüm bunların sonuçlarına göre, daha huzurlu ve mutlu bir hayatları olan  öğrencilerin güçlü sevgilerinin ve mutlu bir ailelerinin olduğu tespit edilmiştir.

Ve böylece bu veriler bunu kanıtlıyor: Mutluluk aşktır. Mutluluk sevgidir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.