Hamilelikte fazla kafein zararlı

gebelikte-kafein zararliDoğum uzmanları hamilelik döneminde fazla kafein tüketiminin zararlı olduğunu belirtiyor. Genel olarak hamilelikte midenizin rahatsızlığından korunmak için sık sık olarak az az yiyin. Özellikle bağırsaklarınızın iyi çalışması için taze sebze, meyve, kepekli yiyecekler, yulaf, kuru baklagiller gibi besinleri tüketmek gerekiyor. Bunların yanı sıra bol su içmek gerekiyor. Eğer bulantılarınız fazlaysa bunu arada kaldırmak için kızarmış ekmek, tuzlu kraker, haşlanmış patates de yiyebilirsiniz. Kesinlikle hazır yiyeceklerden tüketmeyin. Günlük olarak en az 9-10 bardak su için. Süt ve süt ürünlerini tüketirken pastörize olmasına, peynirlerin tam mayalanmış olmasına dikkat edin.


KAFEİNLİ İÇECEKLERDENSE UZAK DURUN. ÇÜNKÜ KAFEİN DÜŞÜK RİSKİNİ ARTIRIYOR.

Çay, kahve, kola gibi kafeinli içeceklerden becerdiğiniz kadar uzak durun. Özellikle de koladan. Kafeinli içecekler aşırı tüketilirse erken doğum ve düşük riskleri artıyor. Çünkü bu gibi içecekler  minerallerin vücutta kullanımını etkileyerek kansızlık riskini artırıyor.

Hamilelikte tüketmeniz gereken başlıca besinler ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kepekli undan yapılan gıdalardır. Gün içinde badem, fındık, ceviz, fıstık karışımı da yemenizde fayda vardır. (miktarı 1 çay bardağı)
Bu şekilde çinko, magnezyum, kalsiyum, E ve B vitaminlerini alacaksınız. Haftada ortalama 3 kez balık yemeniz gerekiyor. Şeker ve tatlılarda aşırıya kaçmayın.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.