Hafızayı güçlendirmek için ipuçları

Hafızanızın zayıf olduğundan mı şikayetçisiniz? Sürekli önemli tarihleri veya eşyalarınızı unutuyormusunuz? “Ah eskiden nasıl bir hafızam vardı…” diyenlerdenseniz o zaman bu makale tam size göre. BUrada sizinle hafızayı güçlendirmenin yollarını paylaşacaz.

Yediğiniz şeylere dikkat edin

Çünkü iyi bir hafızaya sahip olmak istiyorsanız beyninizi iyi çalıştırmanız gerekiyor. Bu nedenle de beyine faydalı besinler tüketmelisiniz. Bu da tabi ki, başlıca olarak Omega-3-tür.  Bu maddeyse en fazla olarak balık ve soya gibi besinlerde bulunur. Bunun yanı sıra dut, yaban mersini, brokoli gibi yiyecekleri de bol bol tüketmeniz gerekiyor.

Omega-3

Hafızanızı güçlendirecek hafıza oyunları oynayın

Hafızanız zayıfsa hafıza oyunları, hafıza egzersizleri size yardımcı olacaktır. Bunlara misal olarak bulmacalar, sudoku oyunları, satrançı göstermen olar. Aynı zamanda bilmediğiniz yeni bir dil öğrenmek veya bir çalgı aleti çalmayı öğrenmek te beyninizin çalışmasına ve hafızanızın güçlenmesine yardımcı olacaktır.

hafiza oyunu

Hatırlatmalar Koyun

Eğer önemli tarihleri veya görüşmeleri unutuyorsanız o zaman kendinize size bu şeyleri hatırlatacak işareler koyun. Bunun en kolay yolu telefonunuzda notlar etmektir. Kendiniz için eşyalarınızı koymak için bir yer seçin. Bir şeyi aradığınızda oraya bakmanız yeterli olacaktır.

telefon kaydi

Hatırlamanız gereken şeyleri yüksek sesle söyleyin veya not tutun

Unutmayın ki, beyniniz yüksek sesle söylediğiniz şeyleri asla unutmaz. Bişey yaparken bunu yüksek sesle kendiniz deyin. Mesela gazı kapattıysanız kendi kendinize yüksek sesle “gazı kapattım” deyin. Hatırlamanız gereken şeylerin listesini yazmak ta iyi bir yöntemdir.

not tutmak

Hareket/Spor Edin

Sağlam beyin için sağlam vücut gerekiyor. Vücudunuz da hareket ettikçe sağlamlaşıyor. Bu yüzden iyi bir hafıza  için sürekli hareket etmeniz veya spor yapmanız tavsiye edilir.

hareket edin

Uykunuza dikkat edin

Tüm bunların başındaysa iyi bir uyku düzeni geliyor. Unutmayın ki, sağlam beyin ve vücut için gün içinde en az 8 saat uyumalısınız. Genel olarak uyanmaz ve uyuma saatleriniz aynı olmalıdır. İmkanınız varsa gün içinde de 1 saatliyine uyuyun.

uyku duzeni

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.