Dizanteri ve nedenleri

Bazı çocuklar süt içtikten sonra bağırsak sorunlarımı yaşarlar. Ve çoğu anneler bunun nedeninin ne olduğunu bilmek isterler. İshal günlük deşarjın ve de su miktarının artması anlamına geliyor. Akut ishalse 2 – 3 gün devam eder ve organizmanın hidrasyon durumuna da fazla etki eder. Ama birçok durumlarda sonradan kendiliğinden geçer. Bir de kronik ishal vardır ki, bu, 2 hafta ve bazen daha fazla devam eder ve çocuğun hidrasyon durumundan daha çok beslenme durumuna kötü yandan etki eder. Bu zaman çocuğun büyümesi ve kilosunda artış durur.  dizanteri

Çoğu zaman hatta çocuğun zayıflamasına da neden olur. Kronik ishalin oldukça yaygın nedeni çocuğun inek sütü proteinlerine olan dayanılmazlığıdır. Bu durum da genel olarak yaşamın ilk aylarında görülüyor. Bu zaman kusma, karın ağrısı ve kilo almada sorunlar gibi şeylerin görünmesi oluyor.

Ama eğer inek sütünü durdurursanız sorunların yok olduğunu göreceksiniz. Diğer nedense sütte bulunan şeker yani laktozadır. Bu maddeye karşı da çocukta intolleranslık oluyor. Organizması bunu kabul etmiyor. Ama bu durum diğeri ile kıyaslamada daha az rastlanıyor. Eğer bu, doğuştan varsa belirtiler sulu ishal ile yaşamın ilk günlerinde başlar.

Kronik ishale neden olan diğer şeyse çölyak hastalığıdır. Çölyak hastalığı bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin bozulmasına yol açıyor. Çölyak hastalığı olan insanlar; buğday, arpa, çavdar ve bir dereceye kadar da yulafta da bulunan protein olan glüten maddesine karşı hassas olurlar. Bunun tek tedavisiyse bu maddenin tüm hayat boyu yenilmemesidir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.