ÇOCUKLARDA DİFTERİ HASTALIĞI

Difteri hastalığının nadir bir hastalık olduğunu söyleseler de bu hastalık aslında  bazı hallarda ölümle bile sonuçlanabilecek ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Difteri nedeniyle ölümlerin %20-ye yakını yani ölen her beş kişiden biri 40 yaşın üzeri veya 5 yaşın altında olan insanlardır.

difteri cocukBu tehlikeli hastalık genellikle ağız, burun, boğaz salgılarıyla  temas yoluyla solunum yoluyla ya da mikroplu eşyaların ağıza götürülmesi yoluyla bulaşıyor. Hastalığın kuluçka süresi 2 – 5  gün arasıdır. Çocuklar arasında da rastlanan bu tehlikeli hastalık  2 – 5  yaşlarında olan çocuklarda daha fazla görülür. Bu hastalık bulaşıcı bir hastalıktır ve diğer insanlara  öksürme veya hapşırma yollarıyla  bulaşır.

Difteri hastalığının ilkin belirtileri boğaz ağrısı, hafif ateş ve titremedir. Bu hastalık genel olarak boğaz arka duvarında  nefes almayı ve bir şeyler yutmayı zorlaştıran kalın bir zar tabakasına neden oluyor.

Difteri hastalığının  birkaç türü mevcuttur. En yaygın olanı bademcik difterisidir. Bademcik difterisi hafif ateş, halsızlık ve boğaz ağrısı gibi semptonlarla başlıyor. Bademciklerin üzerinde gri renkli, kanayan membranlar oluşur. Bademcik difterisi oldukça tehlikeli bir difteri türüdür. Çünkü o, kalp yetmezliğine de neden olabilir.

Bundan başka gırtlak difterisi türü de vardırki, bu difteri türü ses kısıklığı, hırlama ve solunumun durmasına sebep olur. Gırtlak difterisi durumunda ölüm halleri daha fazla oluyor. Çünkü  gırtlakda yayılan membranlar çözüldüğü zaman solunum yolunu tutur ve ölümlere neden olur.

Diğer bir türüyse cilt difterisidir. Bu difteride ciltte membranlı yaralar oluşur. En son olarak burun difterisidir ki, bu da genellikle çocuklarda rastlanan bir hastalıktır. Bu zaman çocukların burunlarında kötü kokulu, hızla artan gri ve beyaz renklerde olan membranlar oluşmaya başlar. Eğer bu hastalıklardan korunmak istiyorsanız aşılarınızı zamanında yaptırın.

 

Okunanlar:

cantalar 2014

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.