BYE BYE BEBEK BEZI

Çocuk bezi ile vedalaşma çocuğun büyümesindeki önemli olan adımdır. Ve aynı zamanda çok zor durumlardan da birisidir. Çünkü bebeğiniz bu bebek bezi ile yaşamının ilk günlerinden tanışır ve bu bez onu en az iki yıl boyunca korumada tutuyor. Bebek bezi ile vedalaştıktan sonra yaşanan zorluklardan birincisi bebeğin bir süreliğine altına yapmasıdır. Bu da oldukça normal bir durumdur. Bu dönemde mutlaka sabırlı ve sakin olmanız gerekiyor. Bu şekilde istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

bebek beziBebek bezinden çıkmanın kesin bir yaşı olmasa da, iyi sonuçlar elde etmek istiyorsanız buna  2 yaş yarımdan sonra başlamanız tavsiye ediliyor.

Bu duruma ilk sizin hazır olmanız gerekiyor. Eğer bu dönemi karşılamaya hazır değilseniz çocuğunuz bunu derhal hiss edecekdir ve bu, iyi bir sonuç vermeyecektir.

Bu yola girdinizmi asla ama asla geri dönmeyiniz. Çünkü bu çocukta psikolojik karışıklığa neden olacaktır.

Evle diger yerler arasında asla fark yapmayın. Kolay olsun diye bebeğe bebek bezi giydirmeyin. Ve kendinizle her zaman değişiklik camaşır götürün.

Çocuğu asla ıslak bırakmayın. Bunu bir ceza yöntemi gibi kullanırsanız bu tam ters bi etki verecektir.

Ona ailenin diğer ferdlerinin tuvalete gitmesini görmesini sağlayın. Unutmayın ki, çocuklar taklit ederek öğreniyorlar.

Çiş ve kaka sözlerini söylemeyi öyretin.

Her 2 saatda bir çocuğunuzu tuvalete veya lazımlığa götürün.

Banyoda onun için küçük kitaplar, renkli tuvalet kağıtlarından bir köşe ayırın. Çünkü bu zaman ona tuvalet ihtiyacını yapmak daha eğlenceli görünecektir.

Evde ona düğmeli pantalonlar,  külot gibi rahat olmayan giysileri asla giydirmeyin. Çünkü çocuğunuz tuvalet yapmak için kolayca üstündekini çıkarması gerekiyor.

Ona tuvaletten sonra ellerini yumasını da öğretin ki, alışkanlığa çevrilsin. Ve ilk başlarda onu altına yapmayarak tuvaletini lazımlıkta yaptığı için ödüllendirin.

 

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.