Boğaz Ağrısına Evde Tedavi

Günlük ihtiyacınızı karşılayacak, hatta daha fazla miktarda sıvı tüketmeye özen göstermelisiniz. Tahriş edici faktörlerden (sigara, kirli hava vb.) uzak durmalısınız. Evin çok tozlu bir ortam olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu size hem alerji yönünden veya direk etkiler yönünden zararlıdır. Alerjiyi tetikleyecek eşyaların da evde tutulmaması veya minimal tutulmasına ve bu eşyaların ona uygun deterjanlar veya çamaşır makinesi ile yıkanmasına özen göstermelisiniz. Bunlar tedavinin yararları süreçleridir.

bogaz agrisina cozumAynı zamanda evinizde bulunan gargara, pastil veya spreyler de boğaz ağrısı tedavisi için yararlıdır. Fakat bunları tercihen bir doktor gözetiminde yapmak sizin için daha anlamlı olabilir. Son zamanlarda bunun için çocuklarda sprey gargaralar ağırlık kazanmaya başladı. Ama yetişkinlerde hala konvansiyonel tablet denilen mekanik yöntemler ile gargara yapılması ve tükürülmesi çok önemlidir.

İçecek tüketirken içeceğin çok sıcak veya çok soğuk olması da zararlıdır. Her iki uçlar bizim için çok iyi değildir. Ilık şeyler tercih edilmelidir. Yutması nispeten daha kolay olan şeyleri (püre, makarna, pilav) almak gerekmektedir. Çünkü bu süreç içinde çiğnemek çok iyi bir tercih olmayacaktır.

Aynı zamanda gece uyuduğumuz ortamın da çok kuru bir havaya sahip olmaması önerilmektedir. Tercihen kaloriferin üzerinde bir havlu ile odayı rutubetlendirebilir veya sobanın üzerinde bir çaydanlık kaynatarak tedavi için uygun bir ortam hazırlayabilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak doktora ihtiyaç duymadan kendi tedavinizi kendiniz yapabilirsiniz.

 

Okunanlar:

www yasamtarziniz com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.