Ağır yemek yemenin zararları!

Çok ağır yemisiniz? Bazı günler akşamları ağır yemek zorunda kalırız. Bu zaman insanın üzerine bir ağırlık çöküyor ve hatta geceyi bile zor uyuyor. Peki, böyle akşamlarda ağır yemeklerden sonra yapılması gereken şeyler neler? İlk olarak demin de dediğimiz gibi ağır yedikten sonra ağırlık oluştuğundan insanın ilk yapmak istediği kanepeye uzanmak veya yarı uzanmış pozisyonda oturmaktır. Bunu asla yapmamalısınız.                    agir yemek

Eğer akşam yedikten sonra kendinizi enerjisiz ve bitkin his ediyorsanız kanepeden uzak durmalısınız. Şişkinlik hissi yediğiniz gıdanın mideye geçişi nedeniyle oluyor. Ama eğer bu zaman siz yatay pozisyonunda otursanız bu sindirimi yavaşlatır ve gastroözofageal reflüyü teşvik eder. Bu yüzden de, ağır bir akşam yemeğinden sonra, yatmadan önce 2 – 3 saat beklemek tavsiye edilir. Aynı zamanda doyurucu bir yemekten sonra, hep önerilen bir şey daha yürüyüş yapmaktır. Bu yürüyüş aynı zamanda aşırı kalorilerini de atmaya da yardımcı olacaktır.

Uzmanların önerilerine göre, özellikle akşamları ağır ve sindirimi zor olan gıdalardan kaçının. Akşamları genellikle meyve, sebze, su tüketin. Alkollü ve gazlı içeceklerden, aynı zamanda tatlılardan uzak durun. Ama tabi ki, sevdiğiniz yiyecekleri tamamen sınırlamak doğru olmazdı, sadece onları azaltmaya çalışın. Ve becerdiğinizde gün içinde orta derecede fiziksel aktivite yapmak tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.