Sağlığımıza yararlı olan besinler!

Portakal: Yemek borusu ve mide kanserini önler.

Portakal hücrelerinden organizmanın detoksifikasyon süreçleri kanser gübrelerinden korur. Özellikle çalışmalar, sindirim sistemi (mide özofagus) kanserlerini önlemede etkili olduğunu göstermektedir.

Muz: Kas kramplarına elveda!

Genellikle uyluk ve buzağıları etkileyen kasılmalar vücutta sıvı ve mineral dengesine bağlıdır. Eğer potasyum aşağı giderse,  kramp tehlikesi artar. Kasların % 75’ini oluşturmakta olan suya sahip muz (aynı zamanda patates) krampları önler.

Soğan: Kalp krizi riskini azaltır.

Beslenme Avrupa Dergisi’nde yayınlanan Milanda Mario Negri Enstitüsünün bir çalışmasına göre, haftada bir kez bir çiğ soğan (yaklaşık 80 gram) yemek kalp krizi riskini % 20-ye kadar azaltır.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Sebzeler: Hafızayı güçlendirirler!

Kuşkonmaz ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, otlar, B9 vitamini içerir. Bu vitamin, Wageningen Hollanda Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, hafıza için önemlidir.

Rezene: Kabızlıkla savaşır!

Kabızlıktan şikayeti olanlar için, rezene mükemmel bir çözüm yoludur. Onlar bağırsak geçiş hızını uyaran yüksek lif oranı içerir.

Dondurma: Üzüntüden uzak tutar!

Moraliniz mi bozuk? Kendinize bir fincan dondurma koyun. Bir İngiliz çalışmasına göre, sadece bir kaşık dondurma bile size daha mutlu yapacak diyor.

saglik-icin-besinler Marul: Formda kalmak için yardımcı olur. Onun 100 gramında olan 20 kilokalori, onun şimdiye kadar diyet için kullanılan en iyi gıdalar arasında yer almasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.