Oruçluyken susamamak için ne yapmalıyız?

Ramazan ayı yaz dönemine geldiği için oruç tutarken en çok zorlanılan konulardan birisi susuzluktur. Havaların çok sıcak olması ile vücut susuzluğa dayanamaması bu zorluğu ortaya çıkarmaktadır. Ramazan ayı içerisin de oruç tutarken susuzluk sorunu yaşayanlar için makalemizi sonuna kadar okuyup önerileri dikkatlice uygulamaları susuzluk sorununu ortadan kaldıracaktır.

İlk olarak yapılması gerekenler arasında gece sahur yemeklerinde susatacak besinlerden uzak durulmasıdır. Tuz miktarı fazla olan, yağ miktarı fazla olan besinler ne kadar su içilse de susuzluğu gün içerisinde artıracaktır. Bu yüzden oruç tutarken susuzluğu gidermek için yapılması gereken sahurda yediklerimize dikkat etmemizdir. Sahur zamanı daha hafif ve doyurucu besinler tercih edilmelidir.

ramazanda_susuzluk_icin Bunun yanında sahur zamanı ve akşam iftardan sonra sıvı içecekler ve su miktarı bol olan besinler tüketilmesi önemlidir. Akşam iftardan sonra bol su içmek ve 1-2 bardak çay faydalı olacaktır. Sahur vakti ise karpuz, kavun gibi içerisinde bol miktarda su olan besinleri tüketmek gün içinde susuzluğun önüne geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.