Doğru beslenme ile ilgili bilmek gerekenler

Doğru fiziğe ve sağlam vücuda sahip olmak için her zaman doğru beslenme şarttır. Bu nedenle tükettiğiniz sıvı ve gıda miktarının büyük önemi vardır.  dogru beslenme2

Çalışın çoğu zaman lifli sebzeler, soyalı besinler tüketesiniz. Böyle ki, bu gibi besinler  kolesterolü düşürüyor. Bu besinler, kandaki kolesterol miktarını dengeleyici özelliğe sahip olduklarından  kolesterolü yüksek olan insanlar bu gıdaları sık sık kullanmalı. Çünkü bu durumda size az yağ içeren besinler kullanmak iyi gelecektir. Yağ miktarını azaltmak istiyorsanız kırmızı eti fazla miktarda azaltarak gıda rasyonunuza beyaz et ve balık ilave etmelisiniz. Ayrıca meyve ve sebzeler de bu konuda size aşırı yardımcı olacaktırlar. Aynı zamanda bunun için az yağlı ve yağsız süt ve süt ürünlerini de tercih etmeniz gerekiyor.

dogru beslenme 3Günlük su miktarının da önemi vardır. Bu, vücudunuz ve sağlığınız açısından çok gereklidir. Günlük olarak 8 – 9  bardak su içmeniz sağlığınız için çok faydalıdır. Suyu doğru zamanlarda içmede de fayda vardır. Örneğin iç organlarınızı aktif hale getirmek için sabah kalktıkdan hemen sonra 2 bardak, yeyeceğiniz gıdaları iyi sindirmeniz için yemekten 30 dakika önce 1 bardak, kan basıncınızı normada tutmak için  duşa girmeden önce 1 bardak, kalp krizi riskini azaltmak için de yatağa girmeden önce 1 bardak su içmeniz tavsiye olunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.